Mleko modyfikowane nan optipro 1 najogólniej rzecz ujmując to mleko krowie, które rozłożone jest na czynniki pierwsze, a następnie złożone na powrót w taki sposób by proporcje oraz związki przypominały swoim składem mleko matki. Głównymi składnikami większości preparatów dostępnych na rynku to laktoza, serwatka, oleje roślinę, wielocukry oraz odtłuszczone mleko w proszku. Do najbardziej popularnych składników mleka modyfikowanego należą kwasy omega 3, prebiotyki, probiotyki, aminokwasy, a także pełen zestaw witamin oraz soli mineralnych jak żelazo, wapń, potas, sód, mangan i selen. Sposób przygotowania mleka modyfikowanego jest banalnie proste. Ważne jest, aby stosować się do zaleceń producenta i podawać dziecku tyle pokarmu ile jest mu potrzebne. Mleko modyfikowane ma zapewnić niemowlakowi jedzenie, które ma zapewnić mu najbliższą pokarmowi matki. Mleko modyfikowane bogate jest w cukry oraz obniżoną zawartość tłuszczu, oraz białka.

Wskazania do zastosowania mleka modyfikowanego

Mleko modyfikowane w pewnych momentach stanowi jedyny możliwy wybór. Takie rzadkie choroby jak galaktozemia, czyli choroba genetyczna, która uniemożliwia strawienie galaktozy zawartej w mleku matki. Inną przypadłością eliminującą karmienie dzieci piersią jest niedobór laktazy, która odpowiada za trawienie laktozy. W przypadku takich chorób podaje się dzieciom specjalnie mleko modyfikowane, które nie zawiera w swoim składzie substancji szkodliwych dla organizmu dziecka.

Mleko modyfikowane dopasowane do indywidualnych potrzeb dziecka

Na polskim rynku dostępne są inne rodzaje mleka modyfikowanego, które są tak zbudowane, by zaspokoiły potrzeby wszystkich dzieci. Jednym z takich produktów są preparaty hipoalergiczne oraz  oparte w głównej mierze na mleku kozim preparaty antyrefleksowe.