Odbudowa JR AirSkipper 50 Nitro

Wszystko o kosiarkach.

Moderatorzy: medyk, Marek Wardęga

Odbudowa JR AirSkipper 50 Nitro

Postprzez Arkos » 2018-10-11, 19:56

Odbudowuję mojego JR AIRSkipper`a 50 przepiękny model, świetne właściwości lotne, prawdziwy Japończyk. Niestety części bardzo drogie i dla mnie nie osiągalne. Historia jego jest prosta, kupiłem na alledrogo za 1000 zł śmieszna cena w porównaniu do nowego (ok. 5 tyś za sam kit). Po paru lotach odważyłem się trochę ostrzej nim polatać i niestety model rozbiłem głowicą w dół. Zawiódł moduł Alig 2in1. Prawdopodobnie model wcześniej długo stał w niesprzyjających warunkach (garaż, strych nie wiem, jakieś pomieszczenie nie ogrzewane) bo zaśniedział wyłącznik w module Align 2in1. Widziałem wcześniej, że coś nie styka przy wyłączniku bo diody wskazujące poziom naładowania pakietu raz pokazywały maximum a raz minimum, myślałem, że jest tak skonstruowany, że jak wyłącznik zawiedzie to zasilanie jest dalej podawane na odbiornik, ale nie, niestety, model wyłączył się w locie odwróconym i spadł na ziemię głowicą w dół.

Obrazek

Obrazek

wylutowałem wyłącznik i salutowałem styki na stałe

Obrazek

Obrazek

Dzięki Gienkowi dostałem potrzebujące części (na szczęście miał duży zapas do Airskippera) i odbudowa ruszyła), ale niestety głowicy nie mogłem odbudować, Boguś pomógł mi jak mógł za co serdecznie dziękuję ale HUBA nie dało się naprawić. Na nowy mnie nie stać bo kosztuje w Niemczech z przesyłką do polski ok 900 zł :shock: ). Na szczęście są bezinteresowni koledzy którzy zawsze pomogą w miarę możliwości. Pamiętałem, że kiedyś Rafałowi z Czarnowąsy zmieniałem głowicę w Align T-Rex 600 Nitro Pro na flybarless i miał głowicę standardową z flybarem. Zadzwoniłem umówiłem się i pojechałem do Niego ... na początku negocjacje były trudne, ale jak dowiedział się, że to dla mnie to podarował mi głowicę za co serdecznie dziękuję. Niestety głowica nie pasuje do modelu. Trzeba było zrobić nowy wał. I tu znowu bardzo pomógł mi Boguś nie zastąpiony w takich sprawach. Wytoczył mi nowy (dłuższy wał) i odbudowa ruszyła i zbliża się ku końcowi. Jeszce tylko wymiana łożysk oporowych w głowicy bo są bardzo zniszczone (wygniecione, ramiona głowicy nie pracują płynnie tylko przeskakują) Adam ze sklepu RCForever pomógł mi w sprowadzeniu tych łożysk z Tajlandii.

Obrazek

Uszkodzony tłumik, ale to nie ma wpływu na działanie wiec zostaje,

Obrazek

oryginał z dwoma zabezpieczeniami sworznia 2mm

Obrazek

tu niestety musiałem zastosować śrubkę M2 z nakrętka samo kontrującą bo nie mogłem nigdzie dostać pierścienia zabezpieczającego na wałek 2mm

Obrazek

wałek fi 2mm z jednym pierścieniem zabezpieczającym

Obrazek

widok na gyro (już zabytek, ale działa bez zastrzeżeń)

Obrazek

uszkodzony HUB (900zł) paranoja

Obrazek

wymieniłem łożysko górne wału

Obrazek

Głowica od Rafała z tarczą JR

Obrazek

widok na węglową belkę ogonową ze statecznikiem

Obrazek

widok modelu z bezpośrednim zasilaniem z pakietu li-Fe 2S 2000mAh

cdn...
Uczę się latać.

Re: Odbudowa JR AirSkipper 50 Nitro

Postprzez Karol Cz » 2018-10-11, 22:14

Arek nie wiem dlaczego, ale widoczne są tylko trzy zdjęcia. Reszta jest zablokowana, ale i tak podziwiam cię za upór i chęć odbudowy modelu. Mam nadzieję, że jeszcze oderwie się od ziemi ........ :-)

Postprzez Arkos » 2018-10-11, 22:16

Oderwie na pewno , czekam na łożyska oporowe i w górę. Nie wiem dla czego , ale u mnie wyświetlają się wszystkie zdjęcia.

Jak by co to link do albumu ze zdjęciami https://photos.app.goo.gl/Bn5KuU2267gnXNTVA
Uczę się latać.

Postprzez Arkos » 2018-10-13, 05:50

Witajcie, łożyska oporowe wczoraj dotarły wymienione , głowica poskładana , dzisiaj jadę na lotnisko robić próby Może uda się zrobić filmik i parę zdjęć to wam udostępnię.ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
Uczę się latać.

Postprzez Robert » 2018-10-13, 10:42

To powodzenia ....w oblocie !
Pozdrawiam Robert

Postprzez Arkos » 2018-10-13, 19:30

No to jestem bardzo zadowolony, model od razu poleciał. Lata bardzo poprawnie, ale niestety nie da się nim za bardzo poszaleć bo dłuższy wał spowalnia bardzo model w figurach 3D. Bezpiecznie lajtowo polatać i cieszyć się z modelu. Ważne, że lata, cieszy oko i duszę.
Uczę się latać.

Postprzez Arkos » 2018-10-16, 09:42

Aktualizacja ;-)

Na lotnisku 13-10-2018 gotowy do oblotu

Obrazek

Niestety jest problem, w niedzielę po trzech sobotnich bezproblemowych lotach okazało się, że jest jakiś problem z ogonem, po podniesieniu modelu po chwil ogon ucieka w prawo nawet o 180*. Wymieniłem gyro w niedziele wieczorem, w poniedziałek pojechałem na próby i problem nadal występuje, na dzień dzisiejszy problem nie zdiagnozowany. Muszę rozebrać mechanikę i po kolei sprawdzić gdzie tkwi problem ... :-(

link do zdjęć z wymiany gyra

https://share.icloud.com/photos/0h8_NjLsnaqHBvJecvepkofXA
Uczę się latać.

Postprzez Arkos » 2018-11-02, 23:26

Chyba udało się rozwiązać problem z ogonem. Na 99% serwo się zepsuło. Wymieniłem na SAVOX 1290. Jak tylko pogoda pozwoli to wykonam próby. Dam znać czy problem ustąpił ...

EDIT:
Mała aktualizacja, zapomniałem napisać, że zlikwidowałem ten śmieszny upgrade ogona w postaci śrubki :-D, udało mi się kupić pierścień zaciskowy na tą ośkę 2mm (musiałem kupić 50 szt. :shock: ) i ogon wrócił do pierwotnego wyglądu. Miałem przypuszczenia, że to też może mieć wpływ na pracę ogona (waga), ale chyba nie miało wpływu.

Obrazek

Obrazek

Na chwilę obecną wygląda to tak:

sterowanie łopatek ogonowych

Obrazek

Obrazek

Nowe stare gyro z widokiem na nowe serwo

Obrazek

Nowe serwo

Obrazek

Obrazek

Naprawiłem też termometr który mierzy i zapamiętuje temperaturę głowicy silnika (taka temperatura jest teraz na modelarni u mnie :-D )

Obrazek
Uczę się latać.

Postprzez dimmus » 2018-11-03, 07:54

Kawał bardzo fajnej maszyny. Mnie w helikach trochę przeraża poziom skomplikowania konstrukcji, wszystko pieknie jak jest nowe i nie trzeba dłubać ;) ,dlatego gratuluję uporu i trzymam kciuki.

Postprzez Arkos » 2018-11-03, 10:35

Ja znowu na odwrót, nie cierpię lepić kleju, sklejek, balsy i innych materiałów związanych z modelarstwem klejonym, wolę czystą mechanikę, śrubki, silniki, paliwo, smary. Pasjonuje mnie jak to działa i jak uda mi się rozwiązać jakiś mechaniczny problem. Heliki mi to dają i czerpię radość z tego.
Uczę się latać.

Postprzez Arkos » 2018-11-05, 19:41

Helik dziś oblatany, wypalony cały zbiornik paliwa. Wszytko działa poprawnie, zachowuje się wzorcowo. Przyczyna zdiagnozowana i to mnie cieszy, mam na zimę spokój. Winne było serwo ogonowe. Temat uważam za zamknięty, helik odbudowany i sprawny w 100% ;-) Teraz mogę się brać za porządek na modelarni i w garażu, to mój cel na zimne długie wieczory.
Uczę się latać.

kuchnie na wymiar kraków

Powrót do Heli