Początki z rc - pytania

Ogólnie o samolotach

Moderatorzy: medyk, Marek Wardęga

Początki z rc - pytania

Postprzez axxon » 2014-01-06, 19:56

Witam. Próbuję rozpocząć przygodę z latającymi modelami rc. Jak to bywa na początku wiele spraw stanowi czarną magię. Od pewnego czasu próbuję liznąć coś z teorii i rozeznać się w temacie. Obecnie chciałbym skompletować sprzęt. Jako podstawowy model wybrałem motoszybowiec:
1. Sky surfer 2000
lub
2. Phoenix glider
ewentualnie
3. Sky surfer 1400
Pierwsze dwa modele mają rozpiętość 2000 mm. Z uwagi na moją nikłą wiedzę oraz brak jakiegokolwiek doświadczenia będę kupował wersje artf bądź pnp. Niestety na chwile obecną obydwa modele nie są dostępne w Polsce (w abc-rc czekają na dostawę ss2000 a ja oczekuję na zakup). Ogólnie planem jest nagrywanie filmów a w dalekiej przyszłości może fpv. Pierwszy zakup w tym kierunku został już poczyniony – kamera Mobius (zgodnie z podpowiedzią p. Marka W.).
Natomiast w kwestii aparatury wybór padł na Turnigy 9ch v.2 mode 2. Z uwagi na koszty chciałem dokonać zakupu na hobbyking ale sprzęt nie jest dostępny w europejskim magazynie. Jedynie dostępne jest Turnigy 9xr bez modułu. W Polsce cena waha sie w granicach 340-400zł za zestaw (nadajnik, moduł, odbiornik). I pytania:
1. Czy kupować cały zestaw nadajnik, moduł, odbiornik czy też sam nadajnik ?
2. Jakie zasilanie do nadajnika (jaka pojemność?) jeden pakiet czy więcej? Czy pakiet musi mieć specjalne łącze do podpięcia w nadajniku?
3. Jaką ładowarkę do pakietów zakupić?
4. Gdzie kupować? (Polska czy zagranica). Wiadomym jest, że chce się kupić jak najtaniej.
5. Ewentualnie czy kupować 9xr (na allegro po ok.330zł bez nadajnika) + komplet moduł/odbiornik orange lub FRSky np. allegro.pl/modul-dft-rx-frsky-accst-2-4ghz-2-5km-telemetria-i3841870248.html
Pytań będzie pewnie o wiele więcej po zakupie modelu i podczas jego montażu, choćby w temacie zasilania czy podłączenia poszczególnych elementów ale to w późniejszym czasie. I niewątpliwie będę zwracał się z prośbą o pomoc. Wszelkie sugestie i podpowiedzi są mile przeze mnie widziane.
p.s. przepraszam za być może banalne pytania i chaotyczny opis

Postprzez Rafał » 2014-01-06, 20:07

1. Na początek cały zestaw, nie ma się co bawić w modowanie
2. Są w HK dedykowane pakiety Li-Po i Li-Fe do tej aparatury, pasują na wymiar i mają zrobione złącza
3. imax b6, accucel 6, wszystko to podobne jest i działa podobnie, na sam początek wystarczy.
4.Jak najtaniej - Hobbyking.
5.To raczej pakowanie się w większe koszta, plusem jest tylko ilość różnych odbiorników do FrSky
Pozdrawiam, Rafał

"Bo musi latać ktoś, by innych mógł postrącać"

| Baracuda 3m Reichard | JJ Edge DLG | Filip 400 Thermic | Aero Cruiser | S/Y Victoria [*] |

Administrator

Postprzez Peper » 2014-01-06, 20:09

Hej.
1. Co do aparatury to lepiej by było kupić wersję bez nadajnika, następnie doposażyć ją w nadajnik i odbiornik FRSky - 2 kilometry zasięgu raczej bez problemu.
Standardowy nadajnik/odbiornik turnigy nie nadaje się kompletnie do dalszych lotów.

2. Pakiety typowo do nadajnika mają odpowiednie złącze typu "Futaba/Jr"

3. Np Accucell 6 turnigy, na początek styknie.

4. Zależy jak podchodzisz do kwestii gwarancji, jeśli mowa o gwarancji na produkty sprowadzane z hobbyking'a a następnie odsprzedawane na allegro to bywa różnie.
Oczywiście zakup u źródła jest tańszy ale i dłużej na towar trzeba czekać.

A co do samego modelu, polecam Ci opcję nr. 3 - na początek będzie super a jak już ogarniesz temat to ewentualnie idź w coś większego.
Przemek

Postprzez Rafał » 2014-01-06, 20:16

Peper napisał(a):Standardowy nadajnik/odbiornik turnigy nie nadaje się kompletnie do dalszych lotów.

Pomimo wszystkich moich lotów raczej nie zauważyłem problemów z zasięgiem na oryginalnym ;)
Pozdrawiam, Rafał

"Bo musi latać ktoś, by innych mógł postrącać"

| Baracuda 3m Reichard | JJ Edge DLG | Filip 400 Thermic | Aero Cruiser | S/Y Victoria [*] |

Postprzez kamlo » 2014-01-06, 20:57

ja też od 2 lat używam 9x i nigdy nie było problemów z zasięgiem, dużym plusem jest niska cena odbiorników, a wiadomo że najlepiej mieć ich tyle ile modeli :)

Administrator

Postprzez Peper » 2014-01-06, 21:10

Polatajcie FPV z nadajnikiem video :)
Link do pierwszego lepszego tematu.
http://www.rcclub.eu/viewtopic.php?f=87&t=4112
Przemek

Postprzez igortm » 2014-01-06, 23:18

Witaj AXXON.
Najlepszym rozwiązaniem będzie Turnigy 9XR z modułem nadawczym frysky i do tego odbiorniki frysky bo ten system jest bardzo dopracowany, szczególnie jeśli planujesz loty widokowe z kamerką, a w przyszłości FPV (w kwestii FPV PEPER wie o czym mówi) ale kupno turnigy 9x z modułem turnigy też nie bedzie katastrofą tylko w razie zapuszczania się dalej trzeba będzie sprawdzić jak ma się zasięg.
Zasilanie nadajnika najlepiej z jakiegoś pakieciku, może być jakiś lipo, albo zwyczajny NIMH. Różnica jest taka, że przy lipo trzeba uważać żeby ich nie rozładować poniżej 3v na ogniwo bo ulegną uszkodzeniu, a przy NIMH to nie jest takie istotne i im nie zaszkodzi. Kwestia jest taka, że jak idziesz latać to raczej człowiek pilnuje, żeby mu prądu w apce nie brakło.
Ładowarka na przykład imax B6 + osobny zasilacz bo te ładowarki są zasilane z 12v lub ta sama ładowarka (imax B6 AC)już z wbudowanym zasilaczem. Ja bym Ci proponował ładowarkę z zasilaczem bo odpadnie Ci dodatkowy zakup zasilacza.
Co do miejsca zakupów to najtaniej u źródła czyli hobbyking ale na przesyłkę trzeba będzie trochę poczekać. Na tą chwilę wydaje mi się że można poczekać bo jeszcze zima przed nami i nawet przy zamawianiu z drugiego końca świata paczka zdąży przyjść przed sezonem.
Przed kupnem akumulatora do modelu poczekaj do momentu aż będziesz miał go w rękach i zmierz jaki pakiet będzie pasował do niego (wekość) żeby maksymalnie wykorzystać przestrzeń. A co do samego akumulatora to ja używam pakietów o podwyższonym prądzie ładowania przez co pakiety ładują się około 15 minut (bo na lotnisku trzeba latać a nie czekać na naładowanie pakietu) Chyba, że zaopatrzysz się w kilka akumulatorów...
W razie pytań pisz a coś razem wymyślimy.
Pozdrawiam Wojtek!

Postprzez matexONY » 2014-01-07, 09:41

Peper na tym forum co podales to tylko jedna osoba twierdzi ze Turnigy to lipa. Dla mnie to za malo glosow roztrzygajacych opinie na temat tej apki. to ze ta osoba miala problem z fpv na tej apce nie znaczy ze wina po stronie apki jest 100%
Edge 540 kyosho, quadcopter S500

Postprzez axxon » 2014-01-07, 22:00

Serdecznie dziękuję za konkretne odpowiedzi. Nie spodziewałem się
w tak krótkim czasie tylu postów. Tak więc miejsce zakupu juz znam czyli
hobbyking. Prosiłbym o opinie dot. następujących zestawów:
1.
Turnigy 9X 9Ch Transmitter without Module (Mode 2) (v2 Firmware) 49,95$
FrSky DF 2.4Ghz Combo Pack for JR w/ Module & RX. 50,05$
Łącznie: 100$
2.
Turnigy 9XR Transmitter Mode 2 (No Module) 50,22$
FrSky DF 2.4Ghz Combo Pack for JR w/ Module & RX. 50,05$
Łącznie: 100,27$
3.
Turnigy 9X 9Ch Transmitter w/ Module & 8ch Receiver (Mode 2) (v2 Firmware) 53,82$

Jest jeszcze zestaw FrSky DJT 2.4Ghz Combo Pack for JR w/ Telemetry Module & V8FR-II RX 39,95$ ale brak obecnie go na stanie. Zasadniczo nie ogarniam czym się różnią prócz ceny ;). Tak na serio to czy FrSky dadzą możliwość odczytu na nadajniku wysokości, długości lotu czy stopnia zużycia pakietów ?
Z rozpoznania tematu na forach wynikało, że 9xr jest nadajnikiem łatwiejszym dla początkujących, prawie kompletnym pod wzgl. oprogramowania, a 9x dla lubiących poszperać w elektronice aczkolwiek to jedynie opinie z forów. Pytanie czy warto inwestować więcej w nowszy model + zestw FrSky ?
Zasilanie:
1.
Turnigy 9XR Safety Protected 11.1v (3s) 2200mAh 1.5C Transmitter Pack 12,99$
2.
Turnigy 2650mAh 3S 1C LLF Tx Pack (Futaba/JR) 12,79$

Ładowarka:
1. IMAX B6-AC Charger/Discharger 1-6 Cells
2. IMAX B6-AC Charger/Discharger 1-6 Cells (GENUINE)
Koszty wysyłki: którą opcję wybrać?
Zapewne sprawy cła i VAT-u zależą w pewnej mierze od łutu szczęścia.
Jak słusznie zostało zauważone - zima - można na spokojnie kompletować sprzęt.
Dziękuję za wszelkie odpowiedzi i sugestie

Administrator

Postprzez Peper » 2014-01-07, 22:13

matexONY, akurat pierwszy lepszy hit z google, ale na forum rc-fpv jest znacznie więcej.
Pierwsza i zasadnicza różnica w działaniu FrSky to to że tam jest channel switching i działa to podobnie do systemu FASST Futaby "tylko cena inna".

Nadajnik Turnigy to dobre budżetowe radio "w tej cenie multum opcji".

Prawda jest taka że jeśli ktoś myśli o lataniu FPV nieco dalej to albo przechodzi na systemy zmieniające kanał nadawania w 2.4 Ghz + jakieś wzmacniacze albo anteny kierunkowe albo ucieka na 35/433 Mhz.

Wszystko zależy od tego co ktoś oczekuje od sprzętu.
Na Turnigy da się latać FPV tak samo jak maluchem "Fiat 126p" można jechać za granicę :)
Przemek

Postprzez Marek Wardęga » 2014-01-07, 22:24

Sporo rad już dostałeś, więc tylko tyle:
- Przy większych zamówieniach zwróć uwagę na koszty przesyłki - mają znaczący udział w całości.
axxon napisał(a):Ładowarka:
1. IMAX B6-AC Charger/Discharger 1-6 Cells
2. IMAX B6-AC Charger/Discharger 1-6 Cells (GENUINE)

- Rozważ też możliwość zakupu którejś z ładowarek iCharger - moim zdaniem są bardzo dobre i mają precyzyjne balansery...
axxon napisał(a):Koszty wysyłki: którą opcję wybrać?

- Zwykle tych opcji jest pozornie dużo przy kompletowaniu koszyka zamówień, po przejściu kilku kroków w trakcie finalizacji zamówienia pozostaje już niewiele do wyboru...
axxon napisał(a):Zapewne sprawy cła i VAT-u zależą w pewnej mierze od łutu szczęścia.

- Przy dużych zamówieniach prawdopodobieństwo "przejęcia pieczy nad paczką przez celników" jest bardzo duże, graniczące z pewnością... Radzę rozważyć możliwość zakupu w magazynie europejskim w Holandii (EU warehouse), zaletą jest cena przesyłki nieco ponad 10$ i szybkość dostawy (max. 1 tydzień), ale niestety w tym magazynie jest mocno ograniczony asortyment.
Pozdrawiam,
Marek

Postprzez gryzligg » 2014-01-08, 00:11

może ja coś napiszę bo też przerabiałem nadajnik Turnigy (nie będę go zachwalał, bądź wytykał jego niedoskonałości)

kup zwykłą aparaturę Turnigy 9X jest OK, model, pakiety i ładowarkę. Naucz się latać jeżeli to się uda i się spodoba, nie zniechęcisz się to wtedy zaczniesz myśleć o kolejnych krokach (3D, FPV i co Ci jeszcze przyjdzie do głowy).

Będziesz miał już jakieś doświadczenie w temacie. A ewentualne odsprzedanie aparatury też nie jest problemem bez dużej straty finansowej.

a właśnie przeglądając epheli.pl w dziale sprzedaży masz taką apkę nową za jedyne 250zł

http://epheli.pl/index.php?name=PNphpBB ... 2d21bba82f

nie robię reklamy tylko daję przykład
T-rex 700 NITRO PRO DFC
T-rex 600 NITRO DFC
T-rex 500
HK 450 TT PRO,

Postprzez axxon » 2014-01-16, 23:48

Dzisiaj przyszła pierwsza paka z hobbyking i na wstępie problem. Zakupiłem Turnigy 9xr. Mam pytanie do kogoś kto posiada ten model. Chodzi o przełącznik trn jest on w pozycji do przodu i nie da się go inaczej przełączyć, ciągnąc do góry nie zostaje w tej pozycji tylko wraca do pierwotnej ( to tak jakby w aucie mignąć długimi światłami). Reszta przełączników ma dwie pozycje i klika przy przełączaniu. Znalazłem instrukcję po polsku, w której pisze "TRN Przełącznik TRENER/ UCZEŃ. Ten przełącznik ma ustaloną stabilną pozycję". Natomiast konsultant na hobbyking rzekł że ten przełącznik ma dwie pozycje i kazał odsyłać z powrotem - i bądź tu człeku mądry. Może posiada ktoś owe radio i mnie oświeci?
Nie wiem czy mam pecha na wstępie czy to tylko moja niewiedza... Jeśli ktoś ma wiedzę w temacie to proszę o info.
a miałem się chwalić zakupami... :/
Załączniki
turnigy.jpg

Postprzez Karol Cz » 2014-01-16, 23:59

Nie znam tego radia, ale w każdym radiu jest tego typu przełącznik ( instruktor - uczeń ) i ma on właśnie " odbijać". W czasie lotu instruktażowego, instruktor przytrzymuje ten przełącznik palcem, a gdy uczeń zaczyna coś wyrabiać, puszcza go i przejmuje model.

Postprzez igortm » 2014-01-17, 00:16

Dokładnie tak jak napisał Karol. Ja używam takiego przełącznika do gaszenia silnika.
Pozdrawiam Wojtek!

Następna strona
kuchnie na wymiar kraków

Powrót do Samoloty